Praktyki zawodowe w kancelarii komorniczej

Kancelarie komornicze podobnie, jak adwokackie czy radcowskie wraz z kolejnymi miesiącami działania mają coraz więcej spraw. Wówczas niezbędne jest zatrudnienie dodatkowego pracownika biurowego. Zwykle jest to okazja dla aspirujących studentów prawa na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Jak wyglądają praktyki u komornika?

Praca w kancelarii komorniczej

Praca w kancelarii komorniczej z pewnością nie należy do łatwych, ale pozwala poznać specyfikę zawodu oraz zdobyć cenne doświadczenie praktyczne. Przy aplikacji na swoje pierwsze stanowisko wymagana jest znajomość procedury cywilnej – części ogólnej oraz przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego. U kandydatów ceni się skrupulatność, rzetelność, dynamiczność w działaniu i komunikatywność. Dodatkowo kancelarie komornicze w Warszawie doceniają umiejętność pracy pod presją czasu, zaangażowania w wykonywanie powierzonych obowiązków i kulturę osobistą. Zakres wykonywanych obowiązków to zwykle obsługa korespondencji przychodzącej i wychodzącej, podkładanie do akt niepodjętej korespondencji, wprowadzanie danych do systemu, bieżące wsparcie innych pracowników Kancelarii, a także różne, proste prace biurowe. Warszawscy komornicy oferty kierują głównie do studentów prawa lub administracji. Jeżeli kandydat sprawdzi się podczas praktyk, to ma dużą szansę, by po ich zakończeniu otrzymać możliwość dalszej pracy na pełen etat.

Praktyki u komornika

Szczegółową listę zadań dla praktykanta, komornicy określają już po podjęciu przez nich pracy. Zakres obowiązków zazwyczaj jest uzależniony od zdobytych już umiejętności i doświadczenia. Praktyki u komornika są okazją do zaznajomienia uczestnika praktyk z podstawowymi czynnościami należącymi do zakresu obowiązków komornika sądowego, poznania zasad prowadzenia indywidualnej kancelarii komorniczej, a także poznania ścieżki zawodowej do tego, jak zostać komornikiem. Współpraca w dobrej atmosferze z pewnością będzie owocna. Dzięki temu można poznać, jak wygląda zawód. Komornik musi wykazywać się profesjonalizmem w działaniu, a także stosowaniu odpowiednich narzędzi. Czasami musi również pracować w terenie.

Komornicy najczęściej zamieszczają ogłoszenia o wolnych stanowiskach na swoich stronach internetowych. Wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty aplikacyjne – najczęściej jest to CV oraz list motywacyjny. Komornik w Warszawie często udostępnia również całoroczny formularz kontaktowy, w którym można przesłać dokumenty i wyrazić chęć podjęcia praktyk zawodowych. Później pozostaje jedynie czekać, aż potencjalny pracodawca się odezwie.

Praca w kancelarii komorniczej to przede wszystkim szansa na rozwój. Wiele miejsc oferuje dodatkowe kursy i szkolenia, które pozwalają rozwijać lub nabywać nowe umiejętności. Tak zdobyte pierwsze doświadczenie z pewnością zaowocuje kolejnymi krokami na zawodowej ścieżce komornika.