Rośnie skuteczność komorników

Rośnie skuteczność komorników

Rośnie skuteczność komorników 150 150 Komornik Warszawa • Monika Sachno

Komornik sądowy Ursus - kancelaria komornicza Monika Sachno

Rośnie skuteczność egzekucji długów prowadzonych przez komorników. Stosunek ściągniętych długów do zgłoszonych komornikowi wyniósł w ubiegłym roku prawie 16 proc.

Oznacza to wzrost o 3,6 pkt rok do roku. Według danych Krajowej Rady Komorniczej jest to najlepszy wynik od 2009 r., od kiedy prowadzone są pomiary.

Łącznie komornicy wyegzekwowali w ubiegłym roku 8,3 mld zł.

Liczba wniosków o egzekucję złożonych do komorników spadła w ubiegłym roku do  4,4 mln. To poziom aż o 44 proc. mniejszy niż w 2015 roku i porównywalny z tym z 2011 roku. Jednym z powodów spadków liczby spraw w 2016 roku, był wzrost składanych przez wierzycieli wniosków w roku 2015, w związku z pracami nad ustawą wprowadzającą limit przyjmowania egzekucji z wyboru (likwidacja tzw. hurtowni komorniczych).

Kolejnym powodem jest fakt, że e-sąd, który wydaje większość wyroków w sprawach o długi nie działał jeszcze w pełni swoich możliwości. Ponadto od pewnego czasu nie może zasądzać roszczeń starszych niż trzyletnie

Rząd planuje teraz skrócenie okresu przedawnienia roszczeń, co początkowo może wygenerować dodatkową liczbę spraw sądowych i co za tym idzie egzekucji, ale w przyszłości ograniczy konsolidowanie długów oraz powtórne egzekucje tego samego nieściągniętego długu.

Wpływ na liczbę spraw prowadzonych przez komorników ma także kondycja gospodarki. Im jest lepsza, takich spraw jest mniej.