Postępowanie zabezpieczające w egzekucji

Zdarza się, że podmiot, który posiądzie wiedzę o skierowaniu przeciwko niemu sprawy na drogę sądową, zaczyna wyzbywać się majątku, ukrywa środki pieniężne na rachunkach osób trzecich, dokonuje darowizn nieruchomości i przelewa swoje wierzytelności na inne podmioty, by doprowadzić do udaremnienia późniejszej egzekucji. Uniknięciu wyżej wymienionych sytuacji służy postępowanie zabezpieczające w egzekucji. Przeprowadza się je w sytuacji, gdy brak zabezpieczenia mógłby organowi utrudnić lub udaremnić egzekucję. Jest to bardzo ważna instytucja, dzięki której Twoje należności, jeszcze przed rozpoznaniem sprawy w sądzie, będą bezpieczne. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć swoje wierzytelności, kancelaria Moniki Sachno prowadzi działania w tym zakresie – wysoki poziom usług gwarantowany.

Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego – wzór

Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien spełniać wymogi prawne, określane przez Kodeks postępowania cywilnego. Aby ułatwić Państwu te kwestie, udostępniamy wzór tego dokumentu. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, jak go wypełnić, zachęcamy do kontaktu. Nasza kancelaria pomoże w skutecznym rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego.

zabezpieczenie u komornika - Monika Sachno

Zabezpieczenie komornicze

Postępowanie zabezpieczające pełni rolę pomocniczą w stosunku do postępowania rozpoznawczego. Zabezpiecza interes strony, która prowadzi lub będzie prowadzić postępowanie sądowe przeciwko określonemu podmiotowi. Jego udzielenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeśli uprawdopodobni swoje roszczenie oraz interes prawny w jego udzieleniu. Interes prawny zachodzi w sytuacji, gdy brak zabezpieczenia mógłby uniemożliwić lub poważnie utrudnić osiągnięcie celu postępowania w sprawie. Należy jednak podkreślić, że zabezpieczenie komornicze nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia.

Art.730 § 2. Kodeksu postępowania cywilnego

„Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił.”

Na podstawie uzyskanego tytułu do zabezpieczenia, który kończy postępowanie zabezpieczające, komornik może zabezpieczyć roszczenie pieniężne między innymi przez:

  • Zajęcie ruchomości,
  • Zajęcie wynagrodzenia za pracę,
  • Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego.

Postępowanie zabezpieczające zostaje wszczęte w momencie złożenia stosownego wniosku do komornika sądowego wraz z tytułem zabezpieczenia i stosowną opłatą. W celu sprawnego przeprowadzenia zabezpieczenia ważne jest więc uiszczenie opłaty już przy złożeniu wniosku. Zgodnie z art. 22 ustawy o kosztach komorniczych z dnia 28 lutego 2018 r. opłatę od wniosku o wykonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego wnioskodawca uiszcza wraz z wnioskiem. W przypadku, gdy nie zostanie uiszczona opłata od zabezpieczenia, komornik wezwie o jej uregulowanie w terminie 7 dni, pod rygorem zwrotu wniosku.

Postępowanie zabezpieczające u komornika

Postępowanie zabezpieczające (KPC) i egzekucyjne

Zgodnie z przepisami prawnymi regulującymi postępowanie zabezpieczające (KPC), sąd może udzielić zabezpieczenia zarówno przed, jak i w toku postępowania sądowego. Wniosek o zabezpieczenie roszczenia powinien odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego i zawierać zarówno wskazanie sposobu zabezpieczenia, jak i uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek. Jeżeli sprawa dotyczy roszczenia pieniężnego, konieczne będzie również określenie sumy zabezpieczenia. Nie może być ona wyższa od dochodzonego roszczenia, jednak może obejmować także przewidywane koszty zabezpieczenia komorniczego. W przypadku, gdy masz zamiar złożyć wniosek o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania, pamiętaj również, by zwięźle przedstawić w nim również przedmiot sprawy.

Art. 736. § 1. Kodeksu postępowania cywilnego

„Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a nadto zawierać:

  • 1) wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia;
  • 2) uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek.

§ 2. Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożono przed wszczęciem postępowania, należy nadto zwięźle przedstawić przedmiot sprawy.

§ 3. Wskazana w § 1 suma zabezpieczenia nie może być wyższa od dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami do dnia wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz z kosztami wykonania zabezpieczenia. Suma ta może obejmować także przewidywane koszty postępowania.

Postępowanie zabezpieczające egzekucyjne

Warto zaznaczyć, że postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne nie jest tym samym. W momencie, gdy postępowanie zabezpieczające zakończy się uzyskaniem tytułu do zabezpieczenia, nie mamy jeszcze tytułu do egzekucji. Zajęte na rachunkach bankowych środki pieniężne w jego toku ulokujemy więc w depozycie sądowym. Tam bezpiecznie poczekają na uzyskanie tytułu wykonawczego przez uprawnionego. Tak samo postąpimy z pieniędzmi uzyskanymi w toku zajęcia wierzytelności świadczeń z ZUS, wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności. Zajęte papiery wartościowe ulokujemy w banku. Wszelkie ruchomości obowiązanego zostaną zajęte, lecz z licytacją poczekamy do uzyskania przez uprawnionego tytułu wykonawczego.

Art. 747. Kodeksu postępowania cywilnego

„Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez:

1) zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;

2) obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;

3) ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;

4) obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;

5) ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

6) ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.”

zabezpieczenie roszczenia pieniężnego u komornika

Zabezpieczenie komornicze w praktyce

W praktyce zabezpieczenie komornicze może być zastosowane w różnych sytuacjach i dotyczyć różnego rodzaju roszczeń. Przedstawiamy przykłady wykorzystania zabezpieczenia komorniczego:

  • Zajęcie kwoty na rachunku firmowym z tytułu niezapłacenia przez firmę faktury za dostarczony towar,
  • Zajęcie określonej kwoty z wynagrodzenia o pracę dłużnika zalegającego z płatnością alimentów,
  • Zabezpieczenie na wniosek banku nieruchomości dłużnika, który nie spłaca kredytu,
  • Zakaz sprzedaży nieruchomości, która jest przedmiotem sporu sądowego,
  • Nakazanie zaprzestania publikacji dzieła  na wniosek autora książki, który uważa, że jest ono rozpowszechniane bezprawnie,
  • Zakaz prowadzenia kampanii reklamowej, która według konkurencyjnej firmy wprowadza odbiorców w błąd.
Postępowanie zabezpieczające egzekucyjne

Koszty zabezpieczenia komorniczego

Komornik nie podejmuje czynności na skutek wniosku, od którego nie została uiszczona należna opłata. Zgodnie z art. 31 wyżej powołanej ustawy, opłata stała wynosi 300 zł, a opłata stosunkowa od wniosku o wykonanie zabezpieczenia wynosi 5% wartości świadczenia, które ma podlegać zabezpieczeniu. Opłata ta jest inwestycją w późniejsze skuteczne postępowanie egzekucyjne. Komornik po zakończeniu postępowania zabezpieczającego wyda postanowienie o jego kosztach, na podstawie którego będziesz mógł wnosić o to, by koszty wykonania zabezpieczenia zostały pokryte przez stronę pozwaną. Należy w tym celu złożyć stosowny wniosek do sądu rozpoznającego sprawę.

Jako doświadczeni komornicy w Warszawie, nasz zespół zajmuje się szerokim zakresem spraw, obejmującym między innymi postępowanie zabezpieczające, egzekucyjne czy też licytacje. Kancelaria Moniki Sachno działa w oparciu o przepisy kodeksu postępowania cywilnego, a także ustawy o komornikach sądowych. Gwarantuje szybkie załatwienie wniosku zabezpieczającego. Wraz z zespołem sprawnie i bez zbędnych komplikacji wdroży każdy sposób postępowania zabezpieczającego – zapraszam do kontaktu.

zabezpieczenie u komornika

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika jest możliwe na wniosek o wszczęcie egzekucji złożony przez wierzyciela. We wniosku należy wskazać m.in. komornika, do którego dokument jest kierowany. Powinny znaleźć się w nim także dane wierzyciela oraz dłużnika. Określić należy świadczenie, które ma być przez dłużnika spełnione, sposoby egzekucji oraz sposób przekazania wyegzekwowanych środków. Dokumentem wymaganym oprócz wniosku, aby możliwe było wszczęcie postępowania egzekucyjnego, jest również oryginalny tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności. Może być to np. orzeczenie sądu lub ugoda zawarta przed sądem. Więcej praktycznych informacji na temat formalności dotyczących rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego dostępnych jest na naszej stronie internetowej. Udostępniamy szczegółowe wskazówki dotyczące tego, co powinno znaleźć się we wniosku, aby mógł on zostać rozpatrzony pozytywnie.

logo_gold

KOMORNIK SĄDOWY PRZY SĄDZIE REJONOWYM
DLA M.ST. WARSZAWY W WARSZAWIE MONIKA SACHNO

ALEJE JEROZOLIMSKIE 85
02-001 Warszawa

tel. 22 625 07 93
biuro@komornik-sachno.pl

Call Now Button