Wniosek o zabezpieczenie do komornika

W wieloletniej praktyce często obserwuję wypadki wyzbywania się majątku przyszłych dłużników w celu udaremnienia egzekucji. Zbywane są ruchomości, prawa majątkowe, przelewane są wierzytelności. Często ukrywane są środki zgromadzone na rachunkach bankowych. Część podmiotów (osób fizycznych i prawnych), która właśnie występuje na drogę sądową, nie ma świadomości, że wyżej wymienionych sytuacji można uniknąć i uprzedzić nieuczciwe praktyki przyszłego dłużnika, składając wniosek o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania sądowego.

Wniosek o zabezpieczenie do komornika

Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. W pierwszej kolejności zainteresowany musi udać się do sądu. Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Pamiętaj, że sąd rozpoznaje wniosek o udzielenie zabezpieczenia w jego granicach, biorąc za podstawę orzeczenia materiał zebrany w sprawie. W związku z powyższym musisz dokładnie określić sposoby, z których komornik ma prowadzić postępowanie zabezpieczające. Pamiętaj by zakres był jak najszerszy. Wówczas komornik będzie mógł prowadzić postępowanie z wielu składników majątku, co znacznie zwiększy szansę na skuteczne zakończenie sprawy.

W praktyce spotykam tytuły zabezpieczenia ograniczające się do jednego, indywidualnie wskazanego rachunku bankowego. Wówczas zobligowana jestem do prowadzenia postępowania wyłącznie z tego rachunku. W takim wypadku nawet, jeśli z urzędu wiem o majątku dłużnika, z którego mogłabym przeprowadzić skuteczne postępowanie, w tej sprawie będę musiała umorzyć postępowanie z uwagi na bezskuteczność. Po uzyskaniu tytułu zabezpieczenia wraz z klauzulą wykonalności, którą sąd nadaje z urzędu (poza wyjątkami wskazanymi w ustawie – przykładowo nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym) należy złożyć wniosek o zabezpieczenie do komornika wraz z oryginałem uzyskanego wyżej tytułu.

zabezpieczenie roszczenia pieniężnego u komornika

Wniosek o zabezpieczenie do komornika – wzór

Abyśmy mogli podjąć działania mające na celu zabezpieczenie Twoich wierzytelności, konieczne jest, by uprzednio do sądu trafił odpowiednio przygotowany wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Wzór powinien zawierać wszystkie elementy pisma procesowego, czyli datę, podpis i wyszczególnienie adresata (sąd, nazwy stron oraz pełnomocników). Oznaczeniem rodzaju dokumentu będzie: „Wniosek o udzielenie zabezpieczenie roszczenia”. W jego treści muszą znaleźć się powody wysuwanego roszczenia wraz z uzasadnieniem. Należy starannie uprawdopodobnić roszczenie oraz wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Jeśli posiadasz jakiekolwiek obawy związane z wypłacalnością dłużnika – każdy powód należy dokładnie wyjaśnić i opisać. Również we wniosku wskazujesz sposób zabezpieczenia swoich należności. Pamiętaj także o dołączeniu do pisma wszelkich niezbędnych dokumentów i dowodów.

W następnym kroku, uprawniony winien udać się do komornika, który rozpocznie postępowanie zabezpieczające. Wniosek do komornika o zabezpieczenie powinien być kierowany wraz z oryginałem postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia, zaopatrzonym z urzędu w klauzulę wykonalności albo oryginałem nakazu zapłaty wydanym w postępowaniu nakazowym, który stanowi samoistną podstawą do wszczęcia postępowania, bez nadania mu klauzuli wykonalności. Podstawą do wszczęcia postępowania może być także europejski nakaz zabezpieczenia. Postaw na sprawdzonych specjalistów – dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu cała procedura nie będzie skomplikowana, a może być niezwykle korzystna dla Ciebie jako wierzyciela.

Wykonanie zabezpieczenia przez komornika

Zabezpieczenia roszczeń dokonuje komornik po rozpatrzeniu uprzednio złożonego wniosku. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, wykonanie zabezpieczenia przez komornika może nastąpić poprzez zajęcie wynagrodzenia za pracę, środków na rachunku bankowym, ruchomości oraz innych wierzytelności czy innego prawa majątkowego. Zabezpieczone wierzytelności nie trafiają jednak bezpośrednio do Ciebie, a zostają przekazane na rachunek depozytowy.

Opłata od wniosku o zabezpieczenie

Kancelaria komornicza w Warszawie, prowadzona przez Monikę Sachno rozpozna Twój wniosek i niezwłocznie dokona wszelkich zajęć. Pamiętaj o złożeniu wraz z wnioskiem stosownej opłaty stałej w wysokości 300 zł (opłata od wniosku o zabezpieczenie to wysokość 5% wartości świadczenia, które ma podlegać zabezpieczeniu w przypadku udanego zabezpieczenia). Bez niej komornik nie będzie mógł dokonać niezwłocznie czynności. Będzie zobligowany wezwać uprawnionego o uzupełnienie braków poprzez uiszczenie stosownej opłaty, co znacznie wydłuży przebieg postępowania.

zabezpieczenie komornicze

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia

W cywilnych postępowaniach sądowych dotyczących zwrotu należności dużą rolę odgrywa czas. Cały proces potrafi trwać bardzo długo, a w jego trakcie może dojść do sytuacji, w których dłużnik, chcąc uchylić się od odpowiedzialności, będzie próbował wyzbyć się swojego majątku, uniemożliwiając tym samym skuteczną egzekucję wyroku. By tego uniknąć, warto skorzystać z przewidzianego przez prawo mechanizmu procesowego i złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia.

Po co zabezpieczyć swoje roszczenia?

Zabezpieczenie roszczenia to instytucja określona przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, która ma na celu zagwarantowanie wykonalności wyroku. Polega na zajęciu majątku dłużnika w części równej kwocie, którą jest on winien wierzycielowi. Dzięki temu strona powodowa ma pewność, że swoją należność odzyska niezależnie od pogorszenia się sytuacji finansowej dłużnika. By je uzyskać, należy jednak spełnić wymogi formalne, w tym przede wszystkim złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego. Wzór, który pomoże w jego poprawnym wypełnieniu, podobnie jak wzór wniosku egzekucyjnego, znajdziesz na naszej stronie.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia pieniężnego – wzór

Wypełniając wniosek o zabezpieczenie roszczenia, wzór powinien zawierać wszystkie elementy pisma procesowego. Musi zostać w nim wskazany sąd, do którego dokument jest kierowany, imiona i nazwiska lub nazwy obu stron, a także informacje dotyczące ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz określać rodzaj wniosku. Kluczowe znaczenie mają również pozostałe wymogi, czyli:

  • Uprawdopodobnienie dochodzonego roszczenia – osoba składająca wniosek o zabezpieczenie powinna przytoczyć okoliczności wskazujące na to, że jej roszczenie nie jest bezpodstawne. Na tym etapie nie ma jeszcze jednak obowiązku, by udowadniać zasadność powództwa.
  • Uprawdopodobnienie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia – interes prawny uznaje się za uprawdopodobniony wtedy, gdy istnieje faktyczne ryzyko, że cel postępowania nie zostanie osiągnięty bez zabezpieczenia. Typowym przykładem może być próba wyzbycia się majątku przez dłużnika bądź niepewna sytuacja finansowa pozwanego.
  • Uwzględnienie sposobu zabezpieczenia, a jeżeli dana sprawa dotyczy należności finansowych – również wysokości kwoty zabezpieczenia,
  • Uzasadnienie roszczenia,
  • Zwięzłe przedstawienie przedmiotu sprawy – jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożono przed wszczęciem postępowania.

Po postanowieniu sądu o udzieleniu zabezpieczenia, należy złożyć wniosek do komornika o zabezpieczenie, który rozpocznie postępowanie zabezpieczające.

Wniosek o zabezpieczenie roszczenia – opłata

W przypadku dokumentu, jakim jest wniosek o zabezpieczenie roszczenia, opłata zależy w dużej mierze od tego, kiedy zostanie on złożony. Jeżeli składany jest wraz z pozwem, czyli pismem rozpoczynającym postępowanie sądowe, osoba nie jest zobowiązana do uiszczenia opłaty. W przypadku, gdy złożono go w toku postępowania (już po złożeniu pozwu), opłata sądowa wynosi natomiast 100 zł.

Wniosek o zabezpieczenie do komornika

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje prawa i należności – jako wykwalifikowany komornik jestem w stanie Ci to zapewnić. Nie czekaj i skontaktuj się z kancelarią Moniki Sachno już dziś.

logo_gold

KOMORNIK SĄDOWY PRZY SĄDZIE REJONOWYM
DLA M.ST. WARSZAWY W WARSZAWIE MONIKA SACHNO

ALEJE JEROZOLIMSKIE 85
02-001 Warszawa

tel. 22 625 07 93
biuro@komornik-sachno.pl

Call Now Button